Císařská cesta

 
 

Císařská cesta spojuje vybraná historická divadla v Rakousku a České republice – kdysi dvou částí jednoho státu, habsburské monarchie.

Trasa začíná ve Štýrském Hradci (Graz), který nabízí hned dvě zajímavá divadla. V krásné budově Opery (1899) se můžeme seznámit se středoevropským fenoménem, pozoruhodnou tvorbou vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, kteří mezi lety 1870–1910 postavili přes 40 divadelních budov v celé monarchii a jsou tak doslova synonymem pro divadelní architekturu tohoto období. Činoherní divadlo (Schauspielhaus, 1776/1823) proti tomu představuje mozaiku několika stavebních stylů 19. i 20. století.

Bohatý divadelní život císařské metropole Vídně reprezentuje divadlo Na Vídeňce (Theater an der Wien, 1801/1840/1901), spojené s mnoha důležitými momenty rakouské divadelní historie. Proti proudu Dunaje nás čeká pozoruhodné městské divadlo v Greinu (1791), které si vybudovali místní ochotníci a které je dnes nejstarším zachovaným městským divadlem v Rakousku.

Zámecké divadlo na fürstenberském zámku Vitoraz (Weitra, 1885) nedaleko českých hranic nás uvádí do světa soukromého šlechtického divadla, které se z císařské Vídně šířilo na zámky v celé monarchii.
Výjimečně zachovaná zámecká divadla, která nás čekají po překročení česko-rakouských hranic, nás provedou vývojem divadla od poloviny 18. do poloviny 19. století.

Opravdovým klenotem světového významu je zámecké divadlo v Českém Krumlově (1768), dochované v téměř neporušeném stavu se vším vybavením včetně funkční jevištní techniky, dekorací, rekvizit a kostýmů. Příležitostná představení v tomto divadle jsou pro všechny návštěvníky neopakovatelným zážitkem. Druhé nejstarší zámecké divadlo v Litomyšli (1798) skrývá kromě půvabného interiéru i soubor dekorací Josefa Platzera, divadelního malíře vídeňského dvorního divadla.

Jako obě předchozí, také divadlo na zámku Kačina (1851) bylo v minulosti především svědkem soukromých ochotnických představení svých majitelů. Proti tomu zámecké divadlo v Mnichově Hradišti (1833) bylo do dnešní podoby upraveno pro významnou schůzku tří císařů. I zde se zachovalo množství původního vybavení včetně historických divadelních kostýmů.

Císařskou cestu zakončuje v Praze nejstarší nepřetržitě fungující profesionální divadlo v Čechách, Stavovské divadlo (1783/1859), spjaté se zdejším působením W. A. Mozarta i s bohatou historií českého a německého pražského divadla 18. a 19. století.

 

 


Český Krumlov

 

Zámecké divadlo

 

Velkolepý hradní a zámecký komplex, součást památky UNESCO, vznikal od 13. století. Za Eggenbergů v ...

more

Grein

 

Městské divadlo

 

Divadlo v Greinu na břehu Dunaje je nejstarší zachované měšťanské divadlo v Rakousku. Místní ...

more

Litomyšl

 

Zámecké divadlo

 

Litomyšlský zámek, památka UNESCO, byl postaven v letech 1567–1581. Zámecké divadlo vzniklo v ...

more

Mnichovo Hradiště

 

Zámecké divadlo

 

Zámek v Mnichově Hradišti získal svou dnešní podobu v letech 1697–1703. Divadlo ve velkém sále ...

more

Praha

 

Stavovské divadlo

 

Jedno z nejstarších evropských divadel, ve kterém je od roku 1783 nepřetržitý divadelní provoz. ...

more

Štýrský Hradec

 

Opera

 

Opera ve Štýrském Hradci (Graz) patří k nejkrásnějším operním domům v Evropě. Na Císařské ...

more

Víde

 

Divadlo na Vídeňce (Theater an der Wien)

 

Divadlo na Vídeňce vzniklo v roce 1801 z popudu Emanuela Schikanedera, Mozartova libretisty a prvního ...

more

Vitoraz

 

Zámecké divadlo

 

Městečko Vitoraz (Weitra), které leží nedaleko česko-rakouské hranice, bylo založeno pod ...

more